BMW E46 TOURING

David „Červas“ Kuliha

Kombíky nebývají nejčastějšími vozy pro úpravy, ale jelikož David se svou E46 tráví mnoho času na cestách, prostor je pro celou jeho rodinu nejdůležitější. Jezdit ale obyčejným kombíkem není nic pro něj, proto se rozhodl upravovat jej podle svých představ.

Začátky s auty, první zkušenosti s tuningem a tuning srazy...

Auta mám rád od dětství a hned, když jsem získal řidičský průkaz, jsem se účastnil srazu Car Wars kousek od Kladna. Samozřejmě jsem jezdil sériovým autem a pouze jako divák jsem obdivoval upravené tuningové káry. Byl jsem z toho nadšený, a proto jsem se snažil o nějaké úpravy i na mém prvním autě, což byla Felicie, ale to nikdy nebylo na nějaké výstavní úrovni. Drobné úpravy výfuku, podvozku a hudby – takový klasický mlaďas, co si myslel, že když bude v kufru bouchat subwoofer, tak bude „frajírek“. Poté jsem měl Škodu Octavii 2 Combi, kde jsem upravoval výkon, ale byla i na stavitelném podvozku. Jelikož jsem ale často jezdil za rodinou na Moravu, postupem času jsem zjistil, že to není vůbec ideální vůz na dálniční jízdu s těhotnou ženou, proto přišla výměna za VW Touran a má touha se srazy šla stranou. 

Čas s dětmi rychle plynul, a když dcery vyrostly, velký kufr na kočárky již nebyl potřebný, čímž jsem měl opět chuť si svůj tuningový sen splnit.

Pořízení BMW E46 a první srazy…

V období, kdy jsem začal pokukovat po autech přišla nabídka, která mi rozzářila oči. Můj kamarád, který se autům věnuje dlouho, se zmínil, že bude právě tuto E46 prodávat. Věděl jsem, že o ní bylo perfektně postaráno a BMW E46 mě lákala dlouho. Po tom, co moje žena viděla mé nadšení, mě v koupi auta maximálně podpořila a tak jsme si tohoto kombíka okamžitě vezli domů.

BMW E46 Touring z roku 2003 s označením 330d – tří litrový turbo diesel s malou úpravou nabízel 180 kW a už v tu chvíli byl v pěkném stavu a decentními úpravami – ty zahrnovali stavitelný podvozek, originální M Paket a límcové kola BBS LM replika. Jelikož auto již od začátku vypadalo dobře, zavítal jsem brzo i na první srazy, kde jsem se seznámil s partou kluků, kteří mi pomohli se posunout dále, jako například Dan nebo Pietro

Můj vysněný projekt mohl začít…

Ačkoliv jsem E46 pořídil v krásném stavu, věděl jsem, že si jí chci upravit více a hlavně po svém. První na řadě byl podvozek. Na auto se instaloval vzduchový podvozek, do kterého mě navedli kluci hned na prvním srazu. Následovaly úpravy opěrek sedadel s obrazovkou, aby měly děti vzadu na cestách na co koukat a další maličkosti. Můj sen se splnil ve chvíli, kdy jsem byl na jaře roku 2018 přijat na maďarský sraz AMTS v Budapešti, což jsem nikdy dříve ani neočekával, že by se mohlo stát. Následovalo několik skvělých českých srazů, kterých jsem se také účastnil.

Přípravy na sezónu 2019…

Po skvělé sezóně v roce 2018 se i přes pěkný a zachovalý lak začala řešit změna barvy. Auto jsem na lakování převážel do Ostravy našemu skvělému Danovi, který se o vše postaral. Barvu jsme zvolili z nových řad BMW s názvem Atlantis blue Individual a doplnili jí o černé lesklé doplňky. Současně s lakováním se na autě dodělala podvozková jednotka Airlift Performance 3P. Po těchto změnách byly na autě původní už snad jen kola.

Přípravy na sezónu 2020…

Po ukončení sezóny 2019 jsem se rozhodl, že kola vyměním za značně širší kola, které vyladím na záseky a myslím si, že se mi to povedlo. Sehnal jsem 18“ kola 7twenty se šířkou 10,5J a detailně doladil fitment, aby hrana lemu dosedla přesně tam, kde má dosednout. Přední část auta dále doplnila průchozí US lišta nárazníku, která nahradila držák SPZ, aby byl předek maximálně čistý. Změnou prošly také světla, které se ztmavily. Ze zadní části auta zmizel stěrač a ztmavily se světlé části světel, aby ladily ke zbytku auta. Za veškeré změny a cenné rady bych chtěl speciálně poděkovat všem klukům z Lower United. O nafocení auta v galerii pod tímto textem se postaral SDLCK PHT a Petr Smille.

Co chystám do budoucna…

S mým projektem určitě ještě nejsem na konci, ale nic nejde hned a na prvním místě pro mě vždy je rodina. Rád bych ale postupně upravil motorový prostor a v nejbližší době se chystám také na výfukový systém. Nad jiným autem aktuálně vůbec nepřemýšlím. Do tohoto auta jsem se zamiloval a rád bych jej dotáhl do úplného konce.